• Call us: (345) 4232340

 • info@minadentist.com

دندانسازی

دندان‌های جايگزين

امتیاز کاربران

به رغم پیشرفت‌های بسیار زیادی كه در دندانپزشكی ترمیمی و بهداشت دهان و دندان صورت گرفته با این وجود بسیاری از افراد به علت‌های متفاوت مانند پوسیدگی شدید، بیماری‌های لثه و آسیب‌های دندانی، دندان‌های خود را از دست می‌دهند. استفاده از دندان‌های مصنوعی متحرك تنها راه درمان از دست دادن دندان برای سال‌های زیادی بود.

دندان‌های مصنوعی پلاك‌های متحرك یا بریج‌هایی هستند كه توسط تكنیسین ساخته می‌شوند و به عنوان دندان جایگزین عمل می‌كنند و به آنها دندان‌های عاریه نیز گفته می‌شوند.

دندان‌های مصنوعی توسط بافت‌های سخت و نرمی كه در دهان قرار دارند حمایت می‌شوند. دندان‌های مصنوعی مرسوم، شامل پلاك‌های متحرك كامل یا جزیی (پارسیل) و روكش‌ها و بریج‌ها می‌باشند.

دست دندان‌ها یا دندان‌های مصنوعی برای قرار گرفتن در دهان نیازمند تكیه بر بستری از استخوان‌های فكی هستند كه با تحلیل رفتن استخوان‌های فك، دندان‌‌های مصنوعی بستر خود را برای قرار گیری در دهان از دست خواهند داد.
در مواردی كه یك یا تعداد محدودی دندان كشیده شده باشد و دو طرف ناحیه بی‌دندانی، دندان طبیعی وجود داشته باشد، پروتز ثابتی به نام بریج تهیه می‌شود.

برای قرار دادن بریج، باید دو دندان طبیعی اطراف ناحیه بی‌دندانی تراشیده شوند و دندان‌های دو طرف به عنوان پایه در نظر گرفته می‌شود و یك روكش روی آنها قرار می‌گیرد و دندان‌هایی برای جایگزین كردن دندان‌های از دست رفته به آن متصل می‌شود، این روكش‌ها به دندان‌های تراش‌خورده با یك سیمان مخصوص چسبانده می‌شوند و ثابت‌اند.

اگر چند دندان كشیده شده باشد و در دو طرف ناحیه بی‌دندانی، دندان طبیعی وجود نداشته باشد یا وسعت ناحیه بی‌دندانی بسیار زیاد باشد از دندان مصنوعی جزئی یا پلاك متحرك پارسیل استفاده می‌شود این پلاك‌ها روی ناحیه بی‌دندانی سوار شده و توسط گیره‌هایی به دندان‌های طبیعی متصل می‌شوند.

اگر تمامی دندان‌ها كشیده شود یك دست دندان مصنوعی كامل برای بیمار ساخته می‌شود. پس از كشیدن آخرین دندان معمولا یك ماه طول می‌كشد تا زخم‌ها التیام یابد، بیشتر از این مدت نباید بی‌دندان بود زیرا تحلیل استخوان، بدون دندان سریع‌تر اتفاق می‌افتد. میزان موفقیت دست دندان بستگی به ارتفاع استخوان و لثه فك دارد.
در مورد پروتزهای متحرك كامل یا پارسیل شكایت بیمار عمدتا لقی دندان مصنوعی، عدم احساس راحتی هنگام جویدن، لق شدن دندان‌های باقی مانده در دهان و احساس وجود جسم خارجی در دهان می‌باشد. برای كمتر شدن این عوارض بهتر است شب‌ها از دندان مصنوعی استفاده نشود و در جای مرطوب گذاشته شود.

در مورد دندان‌های مصنوعی ثابت (بریج‌ها) نیز، می‌توان به تراش خوردن دو دندان سالم كناری، تحریك لثه‌ها و تحلیل رفتن استخوان در ناحیه بی‌دندانی اشاره كرد. در انتها بایستی یادآور شد كه با بهداشت خوب دهان و دندان می‌توان عوارض دندان‌های مصنوعی را به حداقل رساند.

دندان مصنوعی هم مراقبت می‌خواهد

امتیاز کاربران

داشتن دندان‌ مصنوعی خوب، کمک می‌کند که فرد خوب غذا بخورد، خوب حرف بزند و ظاهر خوبی داشته باشد.

از مزایای دندان مصنوعی این است که این دندان‌ها تفاوتی با دندان‌های طبیعی خود شخص ندارند، لذا رعایت بهداشت دندان‌های مصنوعی مانند دیگر اجزای بدن باید مورد توجه و آموزش سالمندان کشورمان قرار گیرد، زیرا همانطور که دندان‌های طبیعی نیاز به نظافت دارند، دندان‌های مصنوعی نیز باید تمیز و پاکیزه شوند.اگر دندان مصنوعی مناسب نباشد باعث آسیب‌دیدگی لثه (ساییدگی لثه)، جلو آمدن فک پایین و پوسیدگی دندان‌های دیگر می شود. لذا ضروری است که به ‌طور مرتب توسط دندانپزشک متخصص معاینه و اصلاح شوند.دکتر محمد میری ، متخصص دندانپزشکی در این خصوص توضیحاتی را ارائه می دهد.دندان های مصنوعی هر چند وقت یک ‌بار باید توسط دندانپزشک چک شوند؟

به طور میانگین هر سه سال یک بار، دندان‌های سالمندان باید توسط متخصص دندانپزشک معاینه شده و در صورت نیاز و تشخیص دندانساز، دندان‌ها تعویض یا اصلاح شوند، زیرا ممکن است روکش فلزی نشست کند و در نتیجه سیم آن شل شده و دندان در دهان لق شود.

دندان‌های مصنوعی مدل‌های بسیاری دارند. گذاشتن دندان مصنوعی به‌ شکل دندان تک یا تعدادی دندان به وسیله رشته سیمی ثابت یا متحرک در دهان صورت می‌پذیرد و در برخی مواقع نیز یک دست دندان مصنوعی، جایگزین تمام دندان‌های طبیعی می‌شود.

قرار گرفتن مناسب و محکم دندان‌های مصنوعی روی فک، عدم تغییر شکل ماهیچه‌های صورت و نبودن مشکل در جویدن غذا، نشان دهنده ساخت خوب دندان مصنوعی است.

هر زمانی که دندان‌های مصنوعی سالمندان شکسته شوند یا تعداد دیگری از دندان‌هایشان را از دست بدهند، دندان‌های آنها باید جایگزین و عوض شوند.جنس دندان های مصنوعی در رعایت بهداشت آنها نقشی دارد؟

دندان مصنوعی که جایگزین دندان‌های از دست رفته می‌شود، معمولا از آکریل یا ترکیبی از آکریل و فلز است. دندان مصنوعی پارسیل جایگزین تعدادی از دندان‌های از دست رفته (تا زمانی که تمام دندان‌ها از دست بروند و دندان مصنوعی کامل جایگزین شود) می‌شود.

همانند دندان‌های طبیعی، دندان مصنوعی نیز می‌تواند محل تجمع پلاکت‌ها و ذرات غذایی باشد، خصوصا زیر دندان مصنوعی محل بسیار مناسبی برای رشد میکروب‌هاست. به همین دلیل رعایت بهداشت روزانه دهان کاملا لازم به ‌نظر می‌رسد.

بهداشت نامناسب دندان مصنوعی می‌تواند منجر به تشکیل جرم و بوی بد دهان شود. در صورت امکان، بهتر است پس از هر بار صرف غذا، دندان مصنوعی را درآورید و آن را بشویید.چه مواقعی باید دندان مصنوعی را در بیاوریم؟

باید به خاطر داشته باشید که حتما پیش از خواب، دندان مصنوعی‌تان را درآورید. این امر به لثه‌ها اجازه استراحت می‌دهد. همچنین با قرار دادن دندان مصنوعی در محلولی متشکل از آب و قرص جوشان تمیز‌کننده دندان مصنوعی، به بهداشت دهانتان کمک شایانی خواهید کرد. صبح روز بعد، پیش از گذاشتن دندان مصنوعی در دهان، حتما آن را با آب ولرم بشویید.

استخوان فک و لثه‌ها به صورت طبیعی به مرور تغییر شکل می‌دهند و این مسئله ممکن است روی وضعیت قرارگیری دندان مصنوعی‌تان تأثیر بگذارد. هر گونه تغییر می‌تواند باعث ناراحتی شما در هنگام صرف غذا و آزردگی بافت لثه شود، عفونت‌های دهانی را به وجود آورد و نهایتا شکل مناسب صورت شما را به هم بزند.

اما اگر مشکل شما پیشرفته باشد، حتما باید با دندانپزشک خود جهت تعویض دندان مصنوعی‌تان مشورت کنید.

درمان پوكي استخوان وعمردندان‌هاي كاشته شده

امتیاز کاربران

درمان پوكي استخوان عمردندان‌هاي كاشته شده را افزايش مي‌دهد

عضو كميته علمي دومين كنگره بين‌المللي ايمپلنتولوژي (كاشت دندان) گفت: با رعايت اصول علمي و درمان پوكي استخوان، عمر ايمپلنت‌هاي دنداني كاشته شده افزايش مي‌يابد.
دكتر ''غلامرضا غزنوي'' در آستانه برپايي دومين كنگره بين‌المللي ايمپلنتولوژي (كاشت دندان) افزود: استئوپروز (پوكي استخوان) عمر ايمپلنت‌هاي دنداني را كاهش مي‌دهد و تاخير در درمان اين بيماري شانس موفقيت كاشت دندان را كم مي‌كند.
وي گفت: افراد سيگاري، بيماران مبتلا به ديابت و افرادي كه دندان قروچه دارند گزينه‌هاي مناسبي براي ايمپلنت به شمار نمي‌روند.
متخصص پروتزهاي دنداني افزود: با تشخيص صحيح، طرح درمان مناسب و انتخاب بيمار، ايمپلنت‌ها مي‌توانند موثرترين درمان شناخته شده براي افرادي باشند كه بر اثر سانحه، تصادفات يا كهولت سن دندان‌هاي خود را از دست داده‌اند.
دكتر غزنوي افزايش كيفيت زندگي بيماران را از ديگز مزيت‌هاي ايمپلنت دنداني برشمرد و گسترش استفاده از اين شيوه را منوط به اطلاع رساني صحيح علمي و انتقال دانش اين كار به دندانپزشكان در قالب سمينارهاي علمي ذكر كرد.
وي گفت: با توجه به تحولاتي كه در جايگزيني دندان‌هاي از دست رفته با ايمپلنت‌ها طي ‪ ۴۰‬سال اخير ايجاد شده است مراكز پژوهشي، دانشگاه‌هاي معتبر و شركت‌هاي بزرگ سازنده ايمپلنت در صدد ارايه آخرين تكنولوژي در ساخت، توليد و عرضه ايمپلنت‌ها هستند.
متخصص پروتزهاي دنداني تصريح كرد: صرف نظر از شكل، نوع و جنس ايمپلنت ها، تكنيك‌هاي نويني در ساخت آنها به منظور سهولت استفاده كنندگان، كاهش زمان درمان و افزايش رضايت بيماران به كار مي‌رود.
وي گفت دومين كنگره بين‌المللي ايمپلنتولوژي (كاشت دندان) گام موثري در راه شناخت نسل جديد ايمپلنت‌هاي دنداني و آشنايي دندانپزشكان با مزيت آنها است.
دومين كنگره بين‌المللي ايمپلنتولوژي (كاشت دندان) با حضور بيش از هزار دندانپزشك يازدهم و دوازدهم آبان ماه امسال در سالن همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما برگزار مي‌شود

طرح ممنوعیت فعالیت دندان‌سازان بدون مجوز به کجا انجامید؛ بودن یا نبودن

امتیاز کاربران

گروه جامعه
سال گذشته كه مسوولان شهرستان بر جلوگيري از فعاليت دندان‌سازان بدون ‌مجوز رسمي، تاكيد كردند؛ قرار بر آن شد که مراكز دندان‌سازي بدون مجوز از سوي شبكه‌ي بهداشت شناسايي و تعطيل شوند. پس از گذشت يك سال و نيم از انتشار خبر، سرانجام طرح چه شد؟
نماینده‌ی دندان‌سازان دارای مجوز سيرجان در پاسخ به این پرسش می‌گوید: «همه‌ي دندان‌سازان بدون مجوزي كه از فعاليت بازمانده بودند دوباره مشغول به كار شده‌اند و هنوز 15 دندان‌ساز بدون مجوز وجود دارد.» هرچند اداره‌ي سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي و جامعه‌ي دندان‌سازان ايران به منظور قانونمند كردن فعاليت كليه لابراتوارهاي پروتز دندان، بهداشت حرفه‌اي، اجتماعي و امنيت شغلي و احقاق حقوق، طرح ساماندهي كليه لابراتوارها و شاغلان پروتز دندان را اجرا كرده است؛ اما فتحعلی ستوده‌نیا معتقد است که با وجود اجراي اين طرح باز هم دندان‌سازان بدون مجوز مشغول به كار هستند و اين يعني نبود نظارت.
شبکه بهداشت مقصر است؟!
به باور فتحعلی ستوده‌نیا با وجود اين‌كه بهداشت از تعطیلی لابراتوارهاي غیرمجاز خبر می‌دهد، «اما هنوز از تعطيلي واقعي خبري نيست.» وی با اشاره به قوانین مصوب، مبني بر عدم دخالت دندان‌ساز در حوزه‌ي دندان‌پزشك، می‌گوید: «اگر دندان‌ساز بدون مجوزي وارد حوزه‌ي پزشكي شود، با اين نبود نظارت‌ها چه كسي پاسخگو است؟ اگر غفلت شود فاجعه به بار مي‌آيد زيرا بسياري از بيماري‌ها مثل ايدز و هپاتيت از راه خون منتقل مي‌شوند. غير از اين اگر لثه‌ي يك بيمار در اثر قالب‌گيري بد تحليل رود، ديگر جبران‌ناپذير است و دندان براي هميشه با دهان ناسازگار مي‌ماند.»
روايت يك دندان‌ساز بدون مجوز
بد نیست در این میان نظرات دندان‌سازان بدون مجوز را هم جویا شد.
بایستی به چند لابراتوار دندان‌سازی بدون مجوز نیز سرزد. این هم اولين نشاني. تابلویی ندارد. خبري از دندان‌سازي نيست. انگار اين دندان‌ساز كهنه‌كار تغيير كاربري داده و فروشنده‌ي ابزار دندان‌سازي و دندان‌پزشكي شده است. نشانی دوم هم تعطیل است. نه نامی است و نه نشانی. دندانسازی سوم اما هنوز پابرجاست و دَم سَردي دارد. وقتي از چند‌و‌چون جریان آگاه می‌شود، آه سردي مي‌كشد و مي‌گويد: «آقاي عزيز من كه اينجا دندان‌پزشكي نمي‌كنم. يك ابزار دندان‌پزشكي اينجا مي‌بيني؟ تنها زيرنظر دندان‌پزشك قالب‌گيري مي‌كنم.» دندانساز از 15 سال سابقه‌ی كارش می‌گوید.از اینکه اگر اين كار را رها كند، چه كند؟ مخارج زندگي خانواده‌اش را چگونه تامين كند؟ خودش بر این باور است که تاكنون شكايتي از او نشده است. گزارشي هم وجود ندارد كه لثه‌ی بيماري با دندان ساخته‌ي او  تحليل رفته باشد. معتقد است که اگر چنين بود، هيچ دندان پزشكي حاضر نمي‌شد قالب دندان بيمار را در اختیارش بگذارد زیرا حرفه و تخصص پزشكي داندان‌پزشک زير سوال مي‌رود. تنها تفاوت این دندان‌ساز تجربی با دندان‌ساز داراي مجوز در اين است كه آن‌ها در سال 74 مشمول تبصره‌ي پنج قانون منع ادامه كار دندان‌سازان تجربي مصوبه‌ي مجلس شده‌اند و او و امثال او نه. داندان‌ساز اينجا با خود بيمار روبه‌رو نیست تا كارش غيربهداشتي باشد. تنها طبق قالب ارائه شده‌ی دندان‌پزشك، دندان را مي‌سازد و تحويل مي‌دهد. معتقد است مسوولاني كه دم از حذف دندان‌سازان تجربي مي‌زنند، خودشان هم می‌دانند‌ تا وقتي تعداد پروتزيست‌هاي دندان داراي مدرك دانشگاهي به حدي نرسد كه پاسخگوي نياز مردمي باشند، نمي‌توان دندان‌سازان تجربي را حذف كرد. او و همكاران مانند او عضو انجمن دندان‌سازان هستند و براي اين كار دوره ديده‌اند ولي تبصره شامل شان نشده است.
مسوولان شبكه‌ي‌ بهداشت چه می‌گویند؟
اما از مسوول واحد نظارت درمان شبكه‌ي بهداشت که درباره ی چگونگی سرانجام طرح می‌پرسم؛ از تعطیلی 10 لابراتوار دندانسازی خبر می‌دهد و تعطيلي باقی دندان‌سازان بدون مجوز را قطعي می داند. كاري كه ديگر از دوش شبكه‌ي بهداشت برداشته شده و مسوول اتمام آن تعزيرات حكومتي است. عماد مي‌گويد: «دندان‌سازان بايد داراي مدرك دانشگاهي باشند و هيچ دندان‌ساز بدون مجوزي حق فعاليت ندارد. حتي دندان‌سازان داراي مجوز با وتوي تبصره‌ي پنج، ادامه‌ي فعاليت مي‌دهند.» وقتي از او مي‌پرسم كه چرا مقدمه مجوز‌دار شدن دندان‌سازان بدون مجوز را فراهم نمي‌كنند؟ به سياست حذف اندك اندك دندان‌سازان تجربي اشاره مي‌كند و دادن مجوز جديد را نشدني مي‌خواند چون اين كار براي بهداشت جامعه لازم است. عماد می‌گوید: «تنها راه دندان‌سازان بدون مجوز رفتن به دانشگاه و تحصیل در رشته‌ی پروتز دندان است.»

پروتز ثابت

امتیاز کاربران


پروتز ثابت چیست؟

پروتز به هر جسمی که به طور مصنوعی ساخته شده و جايگزين يک عضو از دست رفته بدن انسانی ميشود اطلاق ميگردد.... در زمينه دندانپزشکی پروتزها معمولا جايگزين دندانهای از دست رفته ميشود ولی تنها شامل این مورد نيست و در مواردی که قسمتی از فک به دلايلی مثل سرطان و تصادفات و غيره از بين ميرود توسط پروتز های مصنوعی که ساخته ميشود جايگزين ميگردد.در زمينه جايگزينی دندانهای از دست رفته ما از سه نوع پروتز استفاده ميکنيم که شامل پروتز های متحرک .... ثابت و ايمپلنتها ميشود که خود نوعی از پروتز ثابت ميباشد .... مورد بحث امروز پروتز ثابت ميباشد .

به اين تصوير دقت کنيد .... به نظر شما جايگزينی اين دندان از دست رفته چقدر اهميت دارد؟ .....خوب خيلی .... چندين راه برای جايگزينی وجود دارد.يک راه ساده و ارزان پروتز متحرک ميباشد از اين دندونهايی که به راحتی ميتونيم در بياريم و معمولا يک چيز يوغوری است و هر بار که غذا ميخوريم بايد در بياريم و بشوئيم ....و مواظب باشيم که قورتش نديم ؟!خوب خيلی ها که امکانات مالی خوبی ندارند اين گزينه را مجبور هستند که انتخاب کنند. معمولا به اينها فيلیپر ميگويند و از اين نوع پروتز ها هم تصوير تهيه کرده ام که در جايش بحث خواهيم کرد .... معمولا به صورت موقت بعد از کشيدن دندان از اين پروتز هم استفاده ميشود تا جای زخم دندان کشيده شده خوب شود بعد نسبت به پروتز ثابت اقدام گردد..... تا بدينوسيله زيبائی بيمار در مدت ترميم زخم هم تامين گردد.....

راه دوم جايگزينی پروتز ثابت ميباشد که با استفاده از دندانهای کنار دندان از دست رفته يک پروتزی ساخته ميشود که به صورت ثابت ميچسبد و در نمياد و زيبائی و عملکرد قابل قبولی دارد که الان شرح خواهم داد..... البته راه ديگر جايگزينی ايمپلنت ميباشد که بدون تراش دندانهای کناری دندان از دست رفته از خود بافت استخوانی دندان کشيده شده به عنوان بستر پروتز استفاده ميشود که در مبحث ايمپلنتها شرح خواهم داد.....حال به توضيح پروتز ثابت میپردازيم .....


اين همان دندان کشيده شده است که قصد جايگزينی دندان کشيده شده را داريم ..... در اين حالت بايد دندانهای کناری را در حدی که بشود به عنوان پايه استفاده کرد تراش ميدهيم ..... بزرگترين مسئله ای که بيماران دارند اين است که حيفشان مياد که دندان سالمشان تراش بخورد و تا حدودی هم حق دارن و برای همين هم هست که بيشتر به ايمپلنت رو مياورند ولی خوب ايمپلنت به دليل هزينه بالا و در ضمن مراحل زياد جراحی و مشگلات ديگری که ممکن است پيش بيايد هميشه نميتوتند جايگزين مناسبی باشد.... پروتز ساخته شده بر روی اين دندانهای تراش خورده اگر بدقت  جايگزين گردد نه تنها آسيب به دندان نميرسد بلکه در حفاظت از دندان هم موثر خواهد بود .... ولی هر نوع بی دقتی در ساخت پروتز واقعا اين دندانهای سالم تراش خورده را در معرض آسيب جدی قرار خواهد داد.اين هم همان دندان از دست رفته است  که با پروتز ثابت جايگزين شده ..... خوشگل شده ...نه!؟اين از بيماران قبل از عيدم بود البته هميشه به اين خوشگلی در نمياد .... و ما هم سعی کرديم خوشگلترينشو انتخاب کنيم که فکر نکنيد پروتز ثابت چيز بدی است راستی ميدونيد دندانپزشکی در ايران ارزانتر از همه جا هست و از سطح قابل قبولی از لحاظ علمی در سطح جهانی برخوردار است ....( قابل توجه خارجه نشين ها)من مثلا از اين بيمار ۱۲۰۰۰۰ تومان دريافت کرده ام چيزی نزديک ۱۰۰دلار .... ارزون و خوشگله نه ..... بزيم سر اصل مطلب

اين پروتز ها را معمولا چند روزی با چسب موقت ميچسبانيم و بعد از اطمينان از نداشتن مشکلی از لحاظ درد و جويدن و.... با چسب دائم ميچسبانيم ........ مراقبت های بعد از ساخت توسط بيمار و چک کردن سالانه پروتز توسط دندانپزشک از اهميت بسزائی برخودار است و باعث افزايش طول عمر پروتز ميشود

تبلیغات

دسترسی سریع
پرسش های متداول
چگونه ثبت نام کنم؟

در منوی بالا موجود است اطلاعات خود را ثبت و از طریق پست الکترونیک معتبری که وارد کردید آن را فعال کنید.

چگونه مطلب ارسال کنم؟

در صفحه نخست دکمه ای برای ارسال مطلب وجود دارد البته شما باید قبل از ارسال مطلب در تارنما ثبت نام کرده باشید و همچنین ابتدا عنوان آن مطلب را جستجو کنید.

چگونه تصویر ارسال کنم؟

در بخش تصاویر یک گالری ایجاد و تصاویر خود را آپلود کنید.

آیا میتوانم پرسش خود را مطرح کنم؟

بله، در دستبندی ها پرسش و پاسخ را کلیک سپس یک بحث جدید را انتخاب کنید.

دوستشان داریم
 • genesis

  دکتر فاطمه السادات سجادی

  متخصص دندانپزشکی کودکان
 • طراحی وب سایت سورن مدیا

  سورن مدیا

  طراحی وب سایت، سئو

برچسب
حاضرین

ما 10 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم